Netradiční premiéra "rabína Jákoba"

Autor: mous

V dramatickou bitvu o život se změnilo plánované uvedení filmu Dobrodružství rabína Jákoba, který natočil režisér Gérard Oury s Louisem de Funésem v hlavní roli v roce 1973. Pařížská premiéra filmu byla naplánována na 18. října 1973. Tehdejší mezinárodní situace byla velmi neklidná, několik měsíců předtím se rozhořela další izraelsko-egyptská válka. Přesto se producenti filmu rozhodli premiéru neodkládat a risknout i případné nežádoucí reakce po uvedení filmu.

Těsně před premiérou se ale stalo něco neočekávaného. Boeing 727, který letěl 18. října ráno na pravidelné lince Paříž-Nice, byl přepaden ženou, která ozbrojena maketou pistole a ručnicí, měla opravdu zvlášní požadavky. Požadovala stažení filmu Dobrodružství rabína Jákoba z distribuce! Důvod? Prý je protižidovsky zaměřený! Vedle toho požadovala po Francouzích, aby bojkotovali dodávky arabské ropy, jinak vyhrožovala vyhozením letadla do povětří, případně jeho nasměrováním na atomovou elektrárnu v Pierrelatu.

Ještě větším šokem bylo pro filmaře jméno únoskyně. Byla jí Danielle Cravennová, manželka distributora filmu Georgese Cravenna.

Policejní vyjednavači nakonec přistoupili na požadavky Cravennové s tím, že přistane na letišti v Marseille, kde doplní pohonné hmoty a bude pokračovat dále do Káhiry. Zde celé drama ukončilo protiteroristické komando, které proniklo na palubu a Cravennovou postřelilo do hrudi. Ta svým zraněním při převozu do nemocnice podlehla.

Celá tragická událost Louisem de Funésem hodně zacloumala. Nemohl pochopit, že film, který měl lidem přinést radost, mohl mít takové následky.

Nehledě na předešlé události mělo uvedení do kin obrovský úspěch. Již v únoru 1974 dosahoval počet návštěvníků kin k astronomickému číslu 7 miliónů. Zároveň se tento film stal poslední spoluprací Louise de Funése a Gérarda Ouryho.

Plánovaný Diktátor již bohužel vzhledem k mnoha okolnostem nedošel k realizaci.