Fantomas od A do Z

Autor: lebowski / zdroj: týdeník TELEVIZE

Když v polovině šedesátých let točil Louis De Funes legendárního Četníka ze Saint Tropez, zbylo mu ještě dost energie na jiný originální, a také velmi ispěšný filmový projekt.

Zkrátka, ve svých nejlepších letech si francouzský komik "vystřihl" pro změnu ještě Fantomase. Vtipná parodie na kriminální žánry se povedla už čtveřici scénáristů, hodně ji povýšil zkušený režisér André Hunebelle, no a definitivní třešničkou na dortu ji ozdobili Jean Marais a především Funes jako ztřeštěný komisař Juve.

Literárním otcem Fantomase byl Pierre Souvestre, jehož příběh vycházel v sešitovém vydání už začátkem dvacátého století. V letech 1913/14 vznikla dokonce první čtyřdílná filmová série (režisér Louis Feuillade).

Nebetyčnou popularitu mu ale přinesla až třídílná filmová minisérie v šedesátých letech. Dnes, v době digitálních počítačových triků, působí možná záběry filmů o Fantomasovi trochu zastarale a leskomu vyloudí na tvář ironický úsměv, ale příběh a zejména herecké výkony ústředních protagonistů jsou diváky stále oceňovány.

Ostatně, neustále se opakují vysílání těchto snímků na televizní obrazovce stejně znovu a znovu láká výraznou množinu diváků všecho věku. Je jedno, z jakého důvodu. Fantomas se zkrátka stále líbí ...

Fantomas - 1964

Fantomas, záhadný netvor s ocelovou tváří terorizuje Paříž. O jeho skutečné existenci jsou však stále pochybnosti, neboť ho dosud nikdo na vlastní oči nespatřil. Prvním hostem tajuplného Fantomasova paláce se nedobrovolně stane novinář Fandor, který napsal o netvorovi senzační článek. Fantomas potrestá tuto troufalost osobitě: vezme na sebe Fandorovu podobu a spáchá fantastickou loupež. Později si nasadí i masku komisaře Juvea, který se neúspěšně již dlouho snaží Fantomase dopadnout.

Fantomas se zlobí - 1965

Zločinec musí být polapen, potrestán a zbaven své masky! Strhne mu ji Jean Marais nebo Louis de Funes? Francouzská nebezpečná komedie.

Pronásledování rafinovaného Fantomase přivádí tentokrát komisaře Juvea, novináře Fandora a jeho snoubenku Helenu do Říma, kam je svolán významný vědecký kongres. Hvězdou tohoto kongresu má být profesor Lefebvre, vědec zabývající se výzkumem v oboru hypnózy. Jeho objevy jsou tak převratné, že se dá předpokládat, že Fantomas bude mít o stařičkého vědce zájem a postará se o jeho zmizení. K únosu skutečně dojde, ačkoli určit toho pravého profesora mezi třemi navlas stejnými je pro komisaře Juvea úkol nelehký. Při pronásledování má Fantomas jen malou naději na únik, avšak co on má všechno k dispozici?


Fantomas kontra Scotland Yard - 1967

Fantomas vymyslel další pekelný kousek: nejbohatším lidem světa dá na vybranou - buď život, nebo tzv. daň z práva na život. Všichni ohrožení boháči se sejdou ve Skotsku, v přepychovém zámku lorda MacRashleye. Nechybí ani novinář Fandor, jeho snoubenka Helena a komisař Juve se svým pomocníkem. Nikdo však netuší, že na zámku je i Fantomas, který díky svému přestrojení a umění ve zhotovování dokonalých masek se stane dokonce samotným lorde Rashleyem. Snaží se získat diamanty v ceně miliónu dolarů, ale v patách má Fandora s Helenou a komisaře Juvea s celou jeho suitou.