Četnické humoresky 2. díl

Autor: bloom

Četník v New Yorku

V druhém díle odjíždí četníci ze Saint- Tropez reprezentovat francouzské četnictvo do New Yorku na mezinárodní četnický kongres.

První díl měl totiž ohromný úspěch a tak není divu, že se brzy začal připravovat další. Louis chtěl původně film sám režírovat, ale nakonec režisérská židle zůstala Jeanu Giraultovi. 6.5.1965 vyplul Giraultův štáb z přístavu Le Havre směrem na New York.

Zpočátku si američtí turisté, kteří též na parníku France cestovali, mysleli, že naši herci jsou celníci. Po promítnutí prvního dílu si však četníci získali jejich sympatie.

Při natáčení opět vládla pohoda korunovaná tím, že nikdo z herců hrajících četníky (až na Christiana Marina) nebyl nikdy v USA, takže byli všichni nadšeni newyorskou atmosférou. Film ovšem je asi nejslabší z prvních čtyřech četníků.

Komedii zdržuje zápletka s Cruchotovou dcerou Nicole a italským četníkem. A poloviční absence Jeana Lefebvra je nakonec víc znatelná, než se může zdát a naprosto nepochopitelné je zařazení taneční scény odkazující k West Side Story. Je tu však i spousta skvělých scén a gagů.

Četník se žení

Třetímu pokračování předcházela jakási anketa, kterou zorganizovali režisér Girault a jeho dvorní scénárista Jacques Vilfrid. Báli se, že když Cruchota ožení, tak přijde o své fanynky. Výsledek ankety však četnické svatbě požehnal a do role své budoucí chotě Josephy navrhl Louis svou kamarádku Claude Gensac.

Natáčení probíhalo během známých květnových událostí 1968 (a kvůli nim bylo na pár dní ze solidarity přerušeno), ovšem ty na samotný průběh neměly vliv na rozdíl od klíčení trhlin dobrých vztahů ve štábu. Začala růst popularita Michela Galabruho a Jeana Lefebvra. A ten Při novinářské projekci si totiž všiml, že hodně jeho záběrů skončilo ve střižně a tak vyvolal skandál, který byl pro bulvár soustem.

Lefebvre se pak už nechal přemluvit už jen k jednomu dílu. To díl je vlastně příčinou toho, proč Lefebvre v posledních dvou dílech nevystupuje. Film však patří k těm vydařenějším dílům série. Tvůrci konečně pochopili, že Genéviéve Grad nemusí mít tolik prostoru, zato víc vsadili na Michela Galabruho, který je tu Funésovi skoro více než rovnocenným partnerem.

Komický je také výstup komičky Dominique Davray jako lektorky tanečních kurzů. Celým filmem snad ještě více než v těch předchozích dýchá atmosféra šedesátých let. No a schválně si někdy pusťte ten film a první díl Mr.Beana v rychlém sledu po sobě a u obou se soustřeďte na scénky s psaním testů. Louis de Funés totiž patřil ke vzorům Rowana Atkinsona a tento skeč vlastně s Benem Eltonem vykradli a trochu upravenou a rozvinutou ji použili nejprve po Atkinsonova živá vystoupení a později právě pro Beana.

Četník ve výslužbě

Čtvrté pokračování je poslední s četníky Fougassem (Jean Lefebvre) a Merlotem (Christian Marin), ale tento díl je opravdu naplněn vtipnými gagy a komickými nápady.

Sluha madame Cruchotové, opět Dominique Davray, tentokrát jako nabroušená jeptiška a jako vždy skvělý Paul Préboist a jeho kouzelná verze Červené Karkulky. Louis de Funés byl navíc kvůli tomuto dílu oficiálně přijat u 405. pluku protiletadlového dělostřelectva v Hyerés, kde mu byla udělena hodnost „čestný četník první třídy“.

Četník a mimozemšťané

Pátý díl se točil až po Louisově infarktu. Lefebvra a Marina nahradili Maurice Risch (Beaupied) a Jean-Pierre Rambal (Taupin) a paní Cruchotovou poprvé a naposledy nehraje Claude Gensac, ale Maria Mauban.

Točilo se v příjemném prostředí, až do jednoho nešťastného incidentu. Během natáčení jednoho zvlášť nebezpečného kousku, automobil, řízený kaskadérem, vletěl do přihlížejícího davu, kde jednoho diváka zabil a několik zranil. Policisté zjistili, že se nejednalo o neopatrnost kaskadéra, ale o mechanickou závadu. Girault nakonec tuhle scénu z filmu vystřihl.

Film už nedosahuje takových kvalit jako předešlé čtyři díly a zachraňují ho pouze výkony Funése a Galabruho. Přesto film vidělo přes 6 milionů diváků.

Četník a četnice

Poslední a patrně nejhorší díl a zároveň i poslední film Louise de Funése vůbec. Funésovi se nezdál už onen nápad spojit četníky s četnicemi. Vše navíc korunovala smrt režiséra Jeana Giraulta (20.7. 1982), který zemřel uprostřed natáčení na infarkt. Louis těžce snášel ztrátu přítele.

Režii převzal dávný režisérův asistent Tony Aboyantz. Novým přírůstkem do četnické party byl Perlin v podání Patricka Préjeana. Na filmu je už hodně vidět Louisova únava a o půvabu prvních dílů si může nechat jen zdát.

Přesto však scénárista Vilfrid napsal ještě jedno pokračování, Četníka u Waterloo o cestování v čase. Kdyby vzniklo, možná by se Louis se svou rolí a s diváky rozloučil důstojněji...:-(


... zpět na první díl