Cesta na vrchol

zdroj: Zdroj: prepni.atlas.cz

Málokdo si s volbou povolání dával tak načas jako Louis de Funes (+69). Pravda, první lekce tempermanetního komediálního herectví sice dostal už jako malý kluk, kdy ho matka – původem Španělka – honila doma kolem stolu a se silným španělským přízvukem ječela „Já tě zabíjůůů!“, ale trvalo to ještě spoustu let, než se k herectví dostal profesionálně.

Předtím ho vyhodili z každé školy, kterou kdy navštěvoval – z kožešnického učiliště za setrvalé rvačky, z kameramanské školy pro změnu za žhářství. Dlouho si nedokázal udržet ani žádné „slušné“ zaměstnání a i když se nakonec uchytil jako pianista v nočním baru, těsně před třicítkou se nakonec rozhodl dát si ještě jeden pokus a zapsal se do hereckých kursů.

První menší roličky však začal dostávat až po druhé světové válce. Ehm, roličky – často šlo spíš o účinkování v komparsu a z nevelké Funesovy postavy byla často vidět jen záda. Jen málokdy dostal možnost říct si před kamerou také nějakou repliku. Velký zlom v jeho kariéře přišel až v roce 1959, kdy ho obsadili do bláznivé divadelní komedie Oscar od Clauda Magniera. Následovalo triumfální stodenní turné po všech francouzských provinciích včetně severní Afriky, které z Louise udělalo vycházející hvězdu. Vzestup ke slávě (ve kterou už Funes přestával doufat) završil v první polovině šedesátých let úspěšný start dvou komediálních sérií: Četníků a Fantomase.

Není divu, že při natáčení Fantomase nemohl Funes přijít na jméno svému hereckému parťákovi Jeanu Maraisovi, klasické filmové hvězdě uplynulých let a představiteli filmových idolů. Z pohledu malého a plešatého Funese, jehož pozdní úspěch byl tvrdě vydřený, se Marais musel jevit jako rozmazlený floutek, jenž dostal všechno zadarmo. Averze byla ostatně vzájemná: Jean Marais o Funesovi poznamenal, že „jeho talent je založen na vzteklosti a špatné náladě“.

Ale ať už se jeho komediální energie brala odkudkoli, faktem je, že 150 milionů diváků, které jen ve Francii dokázal ve svých nejúspěšnějších letech přilákat do kin, rozhodně se špatnou náladou neodcházelo.