Zajímavosti

Netradiční premiéra "rabína Jákoba"

Těsně před premiérou se stalo něco neočekávaného. Boeing 727, který letěl 18. října ráno na pravidelné lince Paříž-Nice, byl přepaden ženou, která ozbrojena maketou pistole a ručnicí, měla opravdu zvlášní požadavky... více »

Smolař Bourvil

Jméno André Zacharie Raimbourg dnes něco řekne jen několika málo zasvěcencům. Ale pseudonym Bourvil, který tento muž používal, osloví bezesporu všechny, kteří mají aspoň základní povědomí o evropském filmu druhé poloviny 20. století... více »

Četnické humoresky 1. díl

Koncem roku 1963 se scénárista Richard Balducci vydal na výlet do letoviska Saint-Tropez a nějací darebáci mu tam ukradli kameru. Trochu komické setkání s místními četníky ho inspirovalo k napsání scénáře prvního dílu nejúspěšnější ... více »

Četnické humoresky 2. díl

Při natáčení opět vládla pohoda korunovaná tím, že nikdo z herců hrajících četníky (až na Christiana Marina) nebyl nikdy v USA, takže byli všichni nadšeni newyorskou atmosférou. Film ovšem je asi nejslabší z prvních čtyřech četníků ... více »

Grand restaurant pana Septima od A do Z

V Paříži patří Septimův Grand restaurant k jednomu z nejdražších podniků - oběd zde stojí bez nápojů závratné tisíce franků a místa jsou jen pro vybrané hosty. Konečně právě oni si potrpí na vybrané lahůdky, kuchařské básně či chuťové koncerty... více »

Cesta na vrchol

Málokdo si s volbou povolání dával tak načas jako Louis de Funes (+69). Pravda, první lekce tempermanetního komediálního herectví sice dostal už jako malý kluk, kdy ho matka – původem Španělka – honila doma kolem stolu a se silným španělským přízvukem ječela... více »

Louis de Funes nás baví tím, jací jsme

Za druhé světové války hrál jako klavírista v baru Horizont a chystal se pomalu na divadelní a filmovou dráhu. Seznámil se s Jeanne Maupassantovou, se kterou měl dvě děti, Oliviera a Patricka. Poprvé se oženil v roce 1936, vztah s Germaine Carroyerovou však neměl dlouhého trvání... více »

Jaký byl Louis de Funes?

Jaký byl Louis de Funes? Svědectví se diametrálně liší. Jedni hovoří o jeho nesnášenlivosti, druzí o jeho laskavosti. Jedni zdůrazňují jeho skrblictví, druzí velkodušnost. Lidé v bretaňské vesnici Cellier, v níž roku 1967 koupil za pouhých... více »

Muž čtyřiceti tváří

Říkalo se o něm, že je "mužem čtyřiceti tváří za minutu", a zjevně to opravdu bylo v jeho silách. Skoro celý život čekal na svou příležitost, a když přišla, dokázal ji fenomenálně využít. Ovšem zatímco na plátně rozesmával, mimo něj byl prý nesnesitelný cholerik a skrblík. více »

Fantomas od A do Z

Když v polovině šedesátých let točil Louis De Funes legendárního Četníka ze Saint Tropez, zbylo mu ještě dost energie na jiný originální, a také velmi ispěšný filmový projekt. Zkrátka, ve svých nejlepších letech si francouzský komik "vystřihl" pro změnu ještě Fantomase... více »