Jean Carmet

Jean Carmet (*25.04.1921 - †20.04.1994)


Jean Carmet se narodil 25. dubna 1921 na francouzském venkově ve vesnici Bourgueuil. Pocházel z vinařské rodiny a tak nikdo neočákaval, že by se mladý Jean mohl jednoho dne rozhodnout pro filmovou kariéru.

Své první představení si odbyl ve hře Hořící vlajka, kde sekundoval Jeanu Maraisovi a Bernardu Blierovi... V následujicích 20 letech vystupoval v různých pařížských kabaretech, kde se mimoj. seznámil s režiséry Robertem Dhérym a Yvesen Robertem, kteří ho později často obsazovali do svých snímků. Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1961, kdy ho právě Robert Dhéry obsadil do své komedie s názvem VÝHODNÁ KOUPĚ. Carmet skvěle doplňoval pozdější legendy francouzské komedie Jeana Lefebvra, Louise de Funese a Michela Serraulta.

Díky jeho rolím průměrného a "smutného" muže, který se proti své vůli dostane do komických situací, si získávál stále větší přízeň diváků, kteří se v něm často poznávali. Přicházely další role, např.: TŘI MUŠKETÝŘI, LES BONS VIVANTS, kde se opět sešel s de Funésem, MELODIE PODZEMÍ, IDIOT V PAŘÍŽI, ŽIVOT PLNÝ MALÉRŮ atd...

Jeho nejslavnější rolí ale navždy zůstane filharmonista Maurice z komedií VELKÝ BLONDÝN S ČENOU BOTOU. Carmet si zahrál smolařského bubeníka, kterého jeho kamarád, roztržitý houslista Francois Perrin (Perre Richard) podvádí s jeho ženou. Objevil se také v třetím pokračování slavné SEDMÉ ROTY, kde se mihl po boku Pierra Mondyho a Jean Lefebvra.

Roku 1982 dostává Césara za svůj výkon v Hoseinově ÚBOŽÁCÍCH. Po úspěšných BÍDNÍCÍCH v roce 1986 opět navázal na spolupráci se svým přítelem Pierrem Richardem. Společně s ním a s tehdy začínajicí hvězdou Gerardem Depardieum si zahrál v neméně úspěšné komedii UPRCHLÍCI. Jeho posledním známějším filmem je sociálně situované drama GERMINAL, ve kterém se opět setkal s Depardieum. Umírá o rok později v Hauts de Seine v Paříži...

Jean Carmet hrál většinou malé, vedlejší role. Přesto je považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských herců 20. století. Jeho filmová kariéra trvala neskutečných padesát let.