Filmografie 1945 - 1963

Na shledanou, pane Grocku - 1950

Francouzský umělecký film o jednom z největších klaunů, jaké kdy vidělo cirkusové obecenstvo o panu Grockovi. Film vypráví retrospektivní formou o životě Grockově, o jeho lásce k cirku od mládí, o jeho prvých artistických pokusech i jeho vrcholném clownském mistrovství. Film vyjadřuje i celé poslání Grockovy práce dávat dětem smích a svými zbraněmi bojovat proti válce, která by zničila radostný život dětí. ? Film je též pozoruhodný tím, že postavu Grocka hraje sám skutečny Grock a v mnoha scénách ukazuje virtuositu svého klaunského umění.
Adresát neznámý - 1951

Francouzský film Adresát neznámý" vypráví příběh mladé ženy Terezy Ravenazové, která přijela do Paříže hledat novináře Pierra Forrestiera, otce svého malého synka. Průvodcem po její bezvýsledné pouti Paříží se stal taxikář Emil Gauthier, jehož ženě se právě v tu noc narodila dcerka. Téměř celou noc hledala Tereza na různých adresách svého přítele, až na poslední z nich zjistila, že je již ženat a že má většího chlapce. Emil radil Tereze, aby se vrátila domů a opustil ji na nádraží. Brzy si však uvědomil, v jakém rozpoložení Terezu zanechal a když zjistil, že odešla z čekárny nádraží, vydal se ji spolu s několika svými kolegy taxikáři hledat. Tereza na pokraji zoufalství chtěla spáchat sebevraždu, byla však zadržena od tohoto kroku pláčem chlapce, kterého odložila na lavičce. Emil Gauthier se jí znovu ujal a jeho žena rozřešila situaci tak, že nabídla Tereze i jejímu synáčkovi nový domov. Film ,,Adresát neznámý" byl uváděn v mezinárodni soutěži na VI. MFF v Karlových Varech 1951 pod názvem Bez udání adresy". Jeho režisérovi, Jean Paul le Chanoisovi, byla udělena cena za režii


Pan Taxi - 1952

Francouzská veselohra. Pařížský taxikář Verger nalezl jednoho dne po skončení jízdy ve svém voze zapomenutou kabelku s třemi sty tisíci franků. Je v pokušení ponechat si zapomenutý obnos, jeho svědomí však proti této nepoctivé myšlence protestuje tak hlasitě, že se rozhodne nalezené peníze vrátit. Je to ovšem spojeno s obtížemi, protože Verger nezná majitelku kabelky. Hledá ji tedy v různých částech Paříže a když se posléze přeptává po jedné z pasažérek v jistém baru, je zatčen pro podezřeni ze spoluúčasti na krádeži peněz. Případ se však vysvětlí a taxikář je propuštěn.


Agent sňatkové kanceláře - 1952

Noel Pailleret (Bernard Blier) je starý mládenec. Dôvod je zjavný: jeho matka. Kedysi chodil s jedným dievčaťom, Gilberte, ale nechal ju tak. Noel vlastní zoznamovaciu agentúru, a chce ju predať, ale napokon sa rozhodne, že si ju nechá ... Noel totiž veľmi dobre chápe svojich klientov, vie, čo je to samota a tí ho preto začnú vyhľadávať.

Beránek s pěti nohama - 1954

Edouard de Saint-Forget byl svého času jeden z nejšťastnějších a také nejslavnějších otců ve Francii. Narodila se mu totiž paterčata - samí synové. Svůj díl slávy pobrala i zapadlá vesnička, kde se tento heroický skutek udál. Ale jak se zdá, čtyřicet let poté otec není se svými potomky vůbec spokojen. Ani jeden nezůstal ve vesnici a on o nich dokonce nemá žádné zprávy. Nebýt starostova nápadu, že opět vzkřísí zašlou slávou jejich městečka a že mu k tomu dopomohou právě slavná paterčata, možná by Edouard už své syny nikdy neviděl. Starosta pošle soukromého detektiva, který má vypátrat nezdárné chlapce a přivést je na slavnost, kde bude spousta novinářů a jistě někdo z vlády. Každý syn je jiný, každý dosáhl jistého postavení: Alain je majitelem veleúspěšného salónu krásy v Paříži; Désiré, otec čtyř dcer, je umývačem oken věčně bojujícím s nedostatkem financí; Etienne, mořský vlk, je vlastně pašerák; Bernard je redaktorem společenské rubriky jednoho známého časopisu a Charles, vesnický farář, je terčem nejrůznějších vtipů, protože je až moc podobný Donu Camillovi, filmovému hrdinovi řady komedií...
Poprask v kabaretu - 1954

Ředitel divadla Robert Dhéry se chystá nazkoušet nové představení, které by mělo být pestrou směsí tance, zpěvu a krásných žen. Název chystaného představení "Ah! Les belles bacchantes" však vzbudí podezření horlivého komisaře mravnostní policie Michela Leboeufa, který se rozhodne prověřit jestli inscenace neobsahuje příliš nemravné výjevy a vydá se na zkoušku, aby na vlastní oči viděl, jestli tu není důvod zakázat ho dřív než se dostane před publikum. Stane se samozřejmě to, co se stát muselo. Robert si Leboeufa splete s očekávaným hercem a komikem a nabídne mu svém představení roli.


Husaři - 1955

Francouzská komedie „Husaři" se odehrává v italské vesnici za Napoleonova tažení do severní Itálie v roce 1796 a jejími hrdiny jsou dva husaři, Le Gouce a Flicot, kteří na výzvědách v nepřátelském území ztratí koně; protože je to proti předpisu a čeká je přísný trest, vymyslí si, po bezvýsledném hledání koní, historku o přepadení. Touto lží se dostanou do nepříjemných situací, mají málem na svědomí popravu mladého Itala, dostanou se sami ke zdi před popravčí četu, nakonec však, jako jediní, kteří zbyli z husarského oddílu, porazeného na hlavu rakouskými hulány, jsou vyznamenáni za statečnost v boji proti nepříteli samotným Napoleonem.


Otec, matka, moje služka a já - 1956

Francouzský film režiséra Le Chanoise o životě prosté pařížské rodiny. S velikým mistrovstvím drobnokresby je zde rozveden příběh studujícího práv Roberta, jeho milé Kateřiny a jeho rodičů - profesora přírodopisu a trochu umělecky založené a zneuznané matky. Otec tyranisuje celou rodinu. Syn náhodou odhalí příčiny otcova domácího tyranství; ve škole je profesor soustavně zesměšňován svými žákyněmi. Každý v této rodině má své tajemství. Všechna jsou včas a vtipně odhalena.
Otec, matka, moje žena a já - 1956

Francouzská filmová veselohra o dalších osudech rodinky profesora Langloise, kterou známe z filmu „Otec, matka, služka a já". Film líčí život rodiny po svatbě Roberta a Kateřiny, všechny jejich nesnáze, trampoty a komplikace, které se zvyšují úměrně s růstem počtu členů rodiny. Nakonec jsou to právě děti, příčina různých sporů, a rozmíšek, které dospělým napraví hlavu a udrží rodinu pohromadě.
Taxi, Roulotte et Corrida - 1958

Louis de Funes jako svérázný pařížský taxikář Maurice Berger v titulní této bláznivé komedie. Odjíždí se svoji rodinou a taxíkem a přívěsem na dovolenou do Španělska. Cestou přes hranice na celnici využije kapsy jeho saka aniž on o tom ví půvabná dáma, ta pašuje diamanty a strčí mu při prohlídce u celníka diamant do kapsy. Pak se všemožně se svými společníky snaží získat ztracený a drahocenný diamant zpět.Kapitán Fracasse - 1961

Film je adaptací stejnojmenného románu Théophila Gautiera. Vypráví příběh o statečném zchudlém gaskoňském šlechtici Sigognacovi, který se zamiluje do krásné herečky Isabely a z lásky k ní se stane pod jménem kapitán Fracasse členem kočující herecké společnosti. Chrání milovanou Isabelu před dotěrnostmi šlechticů. Na smrt si znepřátelí záletného barona Vallombreusa, který podniká všechno možné, aby Sigognaca zničil a zmocnil se Isabely. Odvaha a ostrý kord gaskoňského hrdiny překonají všechny nástrahy. Nakonec se ukáže, že Isabela je dcerou mocného knížete de Moussy a Vallombreusovou nevlastní sestrou. Pak už nic nestojí v cestě štěstí mladé dvojice na Sigognacově zámku, který se už nebude jmenovat Nouzov, ale Blaženov. (csfd.cz)


Gentleman z Epsomu - 1962

Jean Gabin jako Richard Briand-Charmery - zvaný "Velitel" je bývalý vysloužilý voják a podvodník. Žije v penzionu a "živí" se sázením na dostihy. Jeho přítel Charly (Jean Lefebvre) mu dohazuje různé lidi, těm pak "Velitel" dá typy na koně, o kterých ví, že zaručeně nevyhrajou, ale on jim je dá jako tutovku. Jednoho dne Charly představí Velitelovi majitele restaurace Gasparda Ripeuxe (Louis de Funes). Velitel doporučí Ripeuxovi, aby si vsadil na jednoho koně. Velitel ovšem ví, že tento kůň nemá šanci vyhrát...

(Kulihráškova poznámka: Louis de Funes se objevuje až v poslední třetině filmu. Film běžel na TV Prima s českým dabingem. Funese dabuje Dalimil Klapka)


Faites sauter la banque! - 1963

Louis de Funes jako Victor Garnier - obchodník a prodavač ve vlastní prodejně s loveckými potřebami, investuje celý rodinný majetek do akcií dolů v Africe, na doporučení svého bankéře. Když jsou africké doly zestátněny, přijde o všechny své vložené peníze. Jednoho dne se rozhodne, že si své vložené peníze vezme zpět. Jeho dům naštěstí sousedí s bankou a tak se s celou svojí rodinou (manželka, dvě dcery a syn) začnou postupně do banky přes svůj sklep prokopávat…


Pouic - Pouic - 1963

Patricia (Mireille Darcová) je obliehaná boháčom Antoineom (Guy Tréjan), ktorého nedokáže odradiť ani jej jasné a opakované odmietnutie. Patricia chce jeho naliehaniu raz a prevždy urobiť rázny koniec, preto dá Simonovi Guilbaudovi (Philippe Nicaud) návrh ponúka mu desať jeho platov, stravu, nocľah, oblečenie a keď to vyjde, aj nové auto podmienkou je, aby Antoine konečne pochopil, že sa zaňho nikdy nevydá. Akonáhle sa s tým Antoine zmieri, dá mu Patricia voľnosť, ale do tej doby si musia všetci myslieť, že sú manželia. Ona ho totiž nemiluje, hnusí sa jej a nič na tom nezmenia ani milióny, ktoré zdedil po strýkovi. Simon sa teda nasťahuje do Patriciinej izby čo sa však absolútne nepáči najmä jej otcovi Leonardovi (Louis de Funes), ktorého naopak Antoinove peniaze nadmieru zaujímajú, pretože kvôli nevýhodným obchodom im hrozí krach. Podarí sa vyhrať vzdorovitej Patricii alebo jej otcovi, ktorý Simonovi zmenil rolu?

Nebožtíci - 1963

Komedie, která je karikaturou na život v divadle a na policejní aparát. K mimořádnému tempu celé grotesky přispěl i razantní výkon nezapomenutelného francouzského komika Louise de Funése. Po jeho boku uvidíme Michela Serraulta coby basistu, který se považuje za génia a který už pět let hraje v jednom podřadném divadle zamilovaného a hudebně nadaného kozáckého důstojníka.